poniedziałek, 30 marca 2020

27. Wyzwanie czytelnicze 3660 stron- marzec

Hej Kochani, 
przyszła pora na czytelnicze podsumowanie marca. Jak każdy z Was odpowiedzialnie podeszłam do współczesnych wydarzeń i w miarę możliwości nie opuszczałam swojego domu. Metafora domu, jako bezpiecznej przystani chyba nabiera nowego znaczenia w obecnej sytuacji... To dobry moment, by nadrobić zaległości czytelnicze. W tym miesiącu udało mi się przeczytać cztery książki. W sumie od początku roku przeczytałam dziesięć pozycji literackich.

7
. "Duchy przeszłości" Łukasz Migura, str. 38
(2151/3660)


Powyższe opowiadanie polecam szczególnie fanom gatunku noir-cyberpunk, aczkolwiek wątek kryminalistyczny spodoba się nie tylko czytelnikom literatury science fiction. Więcej przeczytacie tutaj

8. "Niebo na uwięzi" Christine Leunens,  str.356
(2507/3660)


Johannes, gorliwy członek Hitlerjugend, dorastający w latach czterdziestych w Austrii po aneksji przez Trzecią Rzeszę, po ciężkim urazie podczas nalotu odkrywa, że jego rodzice ukrywają żydowską dziewczynę imieniem Elsa w sekretnym pomieszczeniu w ich dużym, wiedeńskim domu.

Początkowa zgroza, jaka go ogarnia, przeistacza się w zainteresowanie, a następnie w miłość i obsesję. Po zniknięciu rodziców Johannes odkrywa, że jest jedyną osobą świadomą obecności Elsy w domu, jak również jedynym człowiekiem odpowiedzialnym za jej przetrwanie. Manipulując i poddając się manipulacji, Johannes obawia się końca wojny: wraz z nią nadejdzie perspektywa utraty Elsy i koniec ich związku obejmującego pasję i obsesję, podległość i apatię, miłość i nienawiść.


Recenzję książki znajdziecie tutaj <klik>.

9. "Kolumb A.D. 2100" Mariusz Kaniewski, str. 563
(3070/3660)


Przyszłość, Los Angeles, około roku 2100.

Technologia w Ameryce oraz Europie wkradła się w każdy zakamarek życia i pozbawiła ludzi pracy. Większość utrzymuje się z wypłacanej przez rząd pensji, po drodze szukając jakiegokolwiek zajęcia, lecz tylko nieliczni dostępują przywileju pracy. Co dzieje się z człowiekiem, który nie musi pracować? Którego przygniata każda chwila?

Jonathan jest prezesem jednej z największych grup kapitałowych, która dzięki prawu własności do przełomowych technologii sukcesywnie wprowadza rządy monopolistyczne. Jon należy do wyższej kasty – posiadającej pieniądze i uczestniczącej w klasycznym wyścigu szczurów. Pewnego dnia odkrywa, iż ktoś wymazał z sieci dane na temat XX-wiecznego polskiego matematyka, któremu udało się przewidzieć między innymi ekonomiczne rozwarstwienie społeczeństw. Nazajutrz tajemnicza postać uchyla Jonowi rąbka tajemnicy, kto i jak steruje światem. A to zaledwie początek szeregu intryg i sensacyjnych akcji. Po drodze miłość pięknej i ambitnej Susan, partnerki Jona, uruchamia prywatną rewolucję, która szybko krzyżuje się ze światową –
prowadzoną przez tajemniczą organizację KOLUMB.

Ta błyskotliwa powieść – refleksyjna i jednocześnie bardzo wartka – to historia o nowym jutrze determinowanym przez niebywałą tajemnicę, o grupie trzymającej władzę i pociągającej za sznurki, o zadziwiającej technologii i niewoli skrojonej przez postęp. Ta powieść to także gorący, odważny romans i dziki, autentyczny seks…To pełna, niezwykle magnetyzująca przygoda, a obok takiej nie sposób przejść obojętnie! 

Recenzję książki znajdziecie na moim blogu recenzyjnym <klik>.

10
. "Majka" Ewa Sosnowska, str. 275
(3345/3660)



Z przyjaciółmi życie jest łatwiejsze!

Po ślubie z Robertem Majka nie zapomina o swoich przyjaciółkach. Mimo nawału obowiązków udaje się jej spełnić marzenie jednej z nich i organizuje dla Kamy i Maćka nietypowe wesele na... wieży skoczni narciarskiej. Intensywne tempo życia nie przeszkadza jej również w pomaganiu Aśce i Pawłowi podczas przygotowań do ich szalonej wyprawy na Syberię.

Ale oprócz przyjemnych momentów w życiu nowożeńców pojawiają się też trudne chwile. Wojtek, były chłopak Majki, zostaje wplątany w aferę kryminalną, która wygląda bardzo niebezpiecznie. Roberta z kolei dopadają demony przeszłości jeszcze z czasów studiów. Przy wsparciu żony i rodziców mężczyzna w końcu zamyka jeden z gorszych okresów w swoim życiu. By wyciszyć negatywne emocje, oboje postanawiają wyjechać na zasłużony urlop do Hiszpanii. To może być najlepszy sposób na przeżycie drugiego miesiąca miodowego...

Tradycyjnie odsyłam do recenzji na blog (Nie)wybredne recenzje.

Pozdrawiam Was serdecznie
i życzę zdrówka dla każdego z Was i Waszych najbliższych.

PS. Już niedługo na blogu pojawią się wyniki Candy z okazji urodzin Świrów Rękodzieła. Śledźcie uważnie kolejne wpisy ;)
Aga S

10 komentarzy:

  1. Miły raport czytelniczy. Zostańmy w domu....

    OdpowiedzUsuń
  2. Hmm, z tych wszystkich to chyba Kolumb mi najbliższy do przeczytanmia.

    OdpowiedzUsuń
  3. O, cos dla mnie, jestem molem książkowym i czytam srednio 10 książek miesięcznie. ale teraz, choc nie wychodzę z domu, to jakoś mi nie idzie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czyli moja pokrewna dusza😉 czytam bardzo dużo, choć dzieląc czas między literaturę a swoje pasje, to ilość nie jest tak imponująca, jak kilka lat wstecz :)

      Usuń
  4. Książki pozwalają przetrwać te trudne chwile.
    Serdeczności posyłam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Małgosiu i pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  5. Nie czytałam żadnej z przedstawionych przez Ciebie książek. Teraz podczas kwarantanny najbardziej żal mi zamkniętych bibliotek...
    serdecznie pozdrawiam :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zamknięta biblioteka to niestety problem dla wielu osób. Na szczęście Legimi i Empik udostępniają mnóstwo ebooków za darmo ;)

      Usuń

213. Oreo w kolorze fuksji.

Witajcie Drodzy Czytelnicy i Czytelniczki,  torebka to najlepsza przyjaciółka każdej kobiety. Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Eleg...